fb tw

Newsletter
Odwiedź nas: Racibórz, Tadeusza Kościuszki 32 ! Serdecznie zapraszamy !
Producenci
Promocja Facebook

Promocja Facebook

Jak skompletować meble do pokoju młodzieżowego?

Jak skompletować meble do pokoju młodzieżowego?

Umeblowanie pokoju nastolatka może być prawdziwym wyzwaniem i wymaga nie tylko dobrego zorientowania się w wymaganiach i preferencjach estetycznych młodego człowieka, co nie zawsze jest łatwym zadaniem, ale również dopasowania ich tak, by były funkcjonalne oraz pasowały do wystroju całego domu lub mieszkania. Wybranie mebli do pokoju młodzieżowego jest też trudne ze względu na to, że na zwykle niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić wyposażenie, które będzie umożliwiało wykonywanie wielu codziennych czynności. W jednym miejscu muszą się więc znaleźć meble, które sprawią, że stanie się ono czymś w rodzaju „mieszkania w mieszkaniu”. Przekonajmy się, o czym nie wolno zapomnieć kompletując meble do pokoju nastoletnich dzieci.

Co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym?

Własna przestrzeń jest dla młodych ludzi bardzo ważna, ponieważ nie tylko ułatwia zachowanie prywatności, ale też pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków związanych z nauką. Dzieci, a zwłaszcza nastolatki są dziś często obciążone wieloma zajęciami zarówno związanymi ze szkołą, jak i z zajęciami pozalekcyjnymi. Spełnianie wymogów stawianych przez nauczycieli oraz dodatkowa nauka języków, czy różne kursy przygotowujące do egzaminów są dla młodych ludzi wielkim wyzwaniem. Dlatego meble, które będą ich otaczać, powinny zapewniać możliwość wygodnego wypoczynku, relaksowania się w wybrany przez nastolatki sposób oraz szybkiej regeneracji sił.

Jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju nastolatka będą więc sprzęty pozwalające na zdrowy i przywracający siły sen oraz ergonomiczne i wygodne biurko. W większości przypadków meblem przeznaczonym do nocnego wypoczynku będzie łóżko z dobrze dopasowanym do wieku i masy ciała materacem. Decydując się na zakup mebla do spania, warto pamiętać, że wiele młodych osób przyjmuje w swoim pokoju gości, dobrym pomysłem może się więc okazać takie rozwiązanie, które łatwo będzie wykorzystać również jako miejsce do siedzenia.

Jeśli chodzi o biurko młodzieżowe, to nie ulega wątpliwości, że musi ono przede wszystkim dawać możliwość wygodnej i komfortowej pracy, a zwłaszcza korzystania z komputera. Mebel powinien więc być dopasowany do jego rodzaju – inne będą wymogi, żeby korzystać z laptopa, inne przy używaniu komputera stacjonarnego, gdzie potrzebna będzie np. wysuwana półka na klawiaturę czy odpowiednia ilość miejsca do ustawienia monitora.

Kolejnym elementem zestawu mebli młodzieżowych powinno być wygodne i ergonomiczne oraz dopasowane do biurka krzesło. Jeśli młody człowiek ma spędzać na nim sporo czasu, warto zadbać o to, żeby oferowało podobne funkcje jak dobrej klasy fotel biurowy – m.in. możliwość regulowania wysokości siedziska czy swobodnego ustawiania oparcia lub podłokietników.

W pokoju nastolatka nie może też zabraknąć odpowiedniej ilości mebli do przechowywania. Niezbędna okaże się pojemna szafa, gdzie będzie można powiesić ubrania, a często także zmieścić wiele innych rzadziej używanych przedmiotów. Przydatna będzie komoda lub inny mebel wyposażony w szuflady i zamykane drzwiczkami półki. Nie wolno zapomnieć o miejscu, gdzie młody człowiek będzie mógł ustawić książki oraz urządzenia elektroniczne – konsolę lub sprzęt grający.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do pokoju młodzieżowego?

Przy wyborze mebli do pokoju młodzieżowego kluczowa jest ich funkcjonalność i trwałość, nie można jednak zapominać o odpowiedniej estetyce. Najlepiej, jeśli będzie ona godziła gust młodego człowieka, a jednocześnie pasowała do stylu, w jakim urządzona jest pozostała część domu lub mieszkania. Wszyscy rodzice wiedzą doskonale, że często w tym przypadku niezbędny może się okazać nawet bardzo daleko idący kompromis. Istnieje jednak kilka punktów, w których warto próbować postawić na swoim.

Jedną z ważniejszych kwestii będzie wybór odpowiednich kolorów. Liczyć będzie się nie tyle określona barwa, ile raczej decyzja o zakupie możliwie jasnych mebli, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże. Pozwoli to na optyczne powiększenie pokoju i ułatwi jego dobre doświetlenie. Warto pamiętać, że obecność jaśniejszych kolorów ma wpływ na lepsze samopoczucie i pomaga w szybkim odzyskiwaniu energii. Jeśli wybór jasnych mebli okaże się niemożliwy, dobrym pomysłem będzie połączenie elementów jasnych i ciemnych, choć w tym przypadku dobrze będzie zadbać o to, aby jaśniejszych było nieco więcej.

Równie istotna będzie stylistyka mebli. Młodzi ludzie zwykle wolą przedmioty nowoczesne, które będą miały możliwie prostą formę, a przy tym wygodnie będzie się z nich korzystało. Warto więc decydować się raczej na meble pozbawione zbyt widocznych ozdób. Dobrym pomysłem może się okazać szukanie wyposażenia zaprojektowanego w stylu skandynawskim lub maksymalnie zbliżonym do modnego minimalizmu.

Przy wyborze mebli młodzieżowych nie wolno zapominać o ich trwałości i łatwej pielęgnacji. Wiele młodych osób niezbyt lubi wykonywanie domowych obowiązków, a im większej ilości zabiegów będzie wymagało czyszczenie kupionych mebli, tym poważniejszym wyzwaniem będzie zachęcenie nastolatka do ich wykonania. Nastolatki nie są też zazwyczaj ani ostrożne, ani zbyt uważne, meble dla nich powinny być więc również wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i bardzo obcesowe traktowanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony